Мачванска средња школа поставља високе стандарде у образовању. Са широким спектром смерова, модерно опремљеним учионицама и кабинетима, као и снажним фокусом на практичну наставу, ова школа пружа ученицима могућност да развију своје таленте и стекну вештине које ће их водити ка успешним каријерама.
„Мачванска средња школа, основана 1977. године, увек је била усмерена ка пружању најбољег могућег образовања за своје ученике,“ истиче директорка школе, Бојана Којић Јездимировић. „Од првих дана када смо радили у просторијама Основне школе у Богатићу, па све до данас, када имамо савремено опремљен објекат са кабинетима, радионицама и фискултурном салом, наша мисија остаје иста – припремити младе људе за успешну будућност у изабраним професијама.“
Школа је свој рад започела 1977. године у Основној школи у Богатићу, да би се већ 1978. преселила у новоизграђени објекат. Од самог почетка, образовала је ученике у различитим струкама, а данас нуди разноврсне профиле попут економског, техничког, ветеринарског и гастрономског смера.
Данас, школа поседује савремено опремљене кабинете и радионице за практичну наставу, укључујући кухињу за будуће куваре, као и модерну фискултурну салу отворену 2018. године, која пружа одличне услове за физичко васпитање и спортске активности.
Школа кроз речи професора
Драган Пршић, професор машинске струке, истиче важност практичне наставе која ученицима омогућава да се упознају са стварним радом у индустрији:
„Наша радионица није само место где ученици уче о моторима – то је простор у којем стичу стварно искуство које ће им бити од користи у будућем раду. Током четири године, ученици не само да уче теорију, већ се и непосредно упознају са радом на половним возилима и савременим алатима. Ово је идеалан смер за све који су заинтересовани за рад са аутомобилима и који желе да започну успешну каријеру у овој области.“
Јелена Дрмановић изјављује: „Четворогодишњи профил машински техничар привлачи ученике који желе да упознају моторе и моторна возила, а такође су љубитељи аутомобила. Они бирају овај смер јер желе да њихова будућа каријера буде везана за ову област.“
Ивана Селенић, професорка саобраћајне струке, истиче све већи значај ове области на тржишту рада:
„Техничар друмског саобраћаја је смер који није само тражен, већ и одговоран. Наши ученици не само да уче теорију, већ добијају и практично искуство које је изузетно важно, било да је у питању рад на техничким прегледима или у великим саобраћајним предузећима. Поред тога, ученици бесплатно полажу за Б категорију, што их додатно квалификује за рад у овом сектору.“
Марко Жунић, професор куварства, наглашава популарност смера који омогућава ученицима да развију своје вештине у стварним условима:
„У смеру куварства радимо много више од теорије. Ученици уче како да управљају кухињом, како да припремају разне врсте јела и савладавају све технике које су неопходне за успешну каријеру у гастрономији. На пример, већ на практичној настави припремају сложене оброке и посластице које се сервирају и у оквиру наше школе. Многи од наших бивших ученика већ раде у великим туристичким центрима у земљи и иностранству.“
Тања Ловчанин, професорка економских предмета, говори о важности економског образовања и о значају које ова школа има у припреми ученика за будућност:
„Наша школа већ више од 15 година нуди смерове попут економског техничара, а од недавно и царинског техничара. Ови профили су све важнији, не само за тржиште рада, већ и за будуће академске студије. Многи од наших ученика одлучују се за факултете попут ФОН-а и других високих школа које нуде програме из области економије и пословног управљања. У основи, ми не припремамо само ученика за тржиште рада, већ и за њихов даљи академски развој.“
Саша Вучковић, професор ветеринарске струке, истиче како је овај смер важан не само за ветеринаре, већ и за људско здравље:
„Ветеринарски техничар је веома значајан смер, не само у контексту неге животиња, већ и као превенција болести које могу бити опасне и за људе. Наши ученици уче све аспекте ветеринарске науке – од лечења болесних и рањених животиња до превенције заразних болести. Много наших ученика наставља каријеру у ветеринарским амбулантама, а неки и у великим фармама и пољопривредним предузећима.“
Марко Угљешић, професор физичког васпитања, поносан је на новоизграђену фискултурну салу, која представља значајан напредак у наставним условима:
„Отварање нове фискултурне сале за нас је био велики корак напред. Данас имамо савремену салу која омогућава не само часове физичког васпитања, већ и организацију спортских такмичења, као и разне активности унутар школе. Ова сала је такође важна за промоцију физичке активности и здравог начина живота међу нашим ученицима.“
Драгана Ђонлић, професор возачке струке, истиче растући интерес за овај нови образовни профил:
„Возач моторних возила је смер који је веома популаран од како је отворен пре неколико година. Овде се ученици не само теоријски образују, већ и практично уче на аутомобилима и камионима које им школа обезбеђује. За ученике је велики плус што имају могућност да бесплатно полажу за Б категорију и тако унапреде своје вештине и одмах након завршетка школе буду спремни за рад.“
Будућност школе: Реконструкција и нови изазови
Мачванска средња школа наставља да се развија и адаптира на потребе савременог образовања. Поред реконструкције дворишта и ограде, планира се изградња конференцијске сале и модернизација наставних капацитета. Ове промене имају за циљ да ученицима обезбеде боље услове за рад и развој, али и да школу учине важним чиниоцем локалне заједнице и образовног система.
Мачванска средња школа није само образовна установа; она је средина која подстиче развој младих људи и пружа им све потребне алате за успешну каријеру. Са професионалним и стручним наставницима, модерним инфраструктурним капацитетима и разноврсним образовним програмима, ова школа наставља да гради своје место као један од лидера у образовању у Србији.
Погледајте видео репортажу:
Напомена: Пројекат: “Образовање деце и младих општине Богатић” суфинансирала је oпштина Богатић. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.
Припремили:
Зоран Милошевић, стручни сарадник;
Ивао Мил. Андрић, кооридинатор пројекта;
Марио Крезић, монтажа.
Новица Крезић, организатор.