Није нескромно када кажемо да је Основна школа „Лаза К. Лазаревић“ у Клењу најлепша основна школа у нашој општини. Прекрасно ушушкана у сам некадашњи парк који и даље има своје облике, спратна зграда архитектонски веома уклопљена у екстеријер, на самом центру присутна, а уз све то благо скривена. Мачванска лепотица образује, негује и чува нашу децу ево већ век и по.
И одмах на почетку богата знањем, смиреношћу и искуством, некада учитељица, а сада дирекор ове образовне институције, Драгана Којић, дочеује нас са краћим историјатом из кога с поносом истиче:
– Основна школа у Клењу основана је давне 1873. године, налазила се на месту данашњег парка, значи поред улице. Имала је три учионице, један учитељски стан. А како се број ученика повећавао указала се потреба за већим простором и онда је 1911. године сазидана још једна школска зграда на месту где се данас налази фискултурна сала. Школа је имала још две учионице и још један учитељски стан. Школа је све од 1948. године била четвороразредна. Затим, као се број ученика у Клењу повећавао, озидана је данашња школска зграда 1973. године. Данас броји 260 ученика. У свом саставу има два извојена одељења у Салашу Црнобарском и Очагама. – каже Драгана Којић, директор ове установе.
О историјату школе не можемо говорити, а да добро познат професор историје Синиша Благојевић, некима познатији и из других обалсти, спорта, медија и др., не допуни ову шетњу кроз век и по. Синиша нам говори:
– После Другог светског рата школа је добила назив „Душан Остојић“, по антифашисти и првоборцу који је изгубио живот крајем 1941. године. Све до 2005. године школа је носила назив „Душан Остојић погледате“, а онда је добила назив „Лаза К. Лазаревић“ по књижевнику, правнику и лекару. – истиче Благојевић.
Разговарали смо и са психологом, стручним срадником ове уставнове, Бојаном Кузмановић, која са поносом истиче:
– Јубилеј ове године подразумевао је 150. година рада Основне школе у Клењу. Имали смо идеју да представимо рад школе у том периоду, како би нашим гостима представили све оно шта радимо, али како би оставили и неки траг за будуће генерације, јер се историја временом губи, морамо да је чувамо, треба да приказујемо то што је позитивно, добру праксу наше школе. Снимали смо филм у коме су били укључени сви запослени као и деца. Имали смо помоћ и два мештанина који су нам прикупили старе слике…- каже Бојана.
Већ пету годину у наставничком послу налази се и млада Александра Станишић, наставник српског језика и књижевности. Она нам каже:
– Редована настава у нашој школи одржава се кроз два циклуса. Први је од првог до четртог разреда. Други циклус је од петог до осмог разреда. Смене се мењају на месечном нивоу што се тиче редовне наставе. Трудимо се да се настава редовно одвија, да се користе савремена наставна средстава.Да се деца што више анимирају и заинтересују за сам процес рада.
Што се тиче ваннаставних активности у нашој школи оне се одвијају кроз различите секције. Имамо: библиотекарску секцију, драмску секцију, млади историчари, млади физичари и информатичку секцију. Оно што нашу школу издваја од других то је летња школа, која се одвија у другој половини августа. Циљ летње школе је да нам деца из издовјених одељења овде дођу да се упознају са самим простором школе, са предметним наставницима и одељенским старешинама. Деца из матичне школе упозната су са простором, али је потребно да се упознају са одељенским старешинама и предметним наставницима, да би се првог септембра кренуло што опуштеније у наставу. – каже Александра.
Веома драги саговорници у пријатној образовној установи пружили су нам доста информација о свом дугогодишњем раду који броји ево век и по. Осврнули смо се и на акутелне проблеме који прате безбедност ученика након немилих догађаја који су задесили Србију и регион, а погогили и један део света, те смо се осврнули и на сада већ прошлу пандемију, а разговарали смо и о дугим темема.
Више о раду ове школске установе погледајте у нашем видео прилогу на линку канала Клуба омладине Мачве:
Напомена: Пројекат: “Образовање деце и младих општине Богатић” суфинансирала је oпштина Богатић. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.
Припремили:
Зоран Милошевић, стручни сарадник;
Ивао Мил. Андрић, кооридинатор пројекта;
Биљана Новаковић, обрада;
Новица Крезић, организатор.